Dagbok

Stallets dagbok

En starthäst idag, men inte vilken som helst. Den besvärliga men kapabla Snowfoot var det som gällde och min puls var nog uppe i över 200 när han började strula med startboxarna. Det är en mardröm att stå vid sidan och se på när det blir problem. Nu gick han in som tur var, men uppenbarligen behöver vi jobba vidare med startboxträningen för att det ska fungera mer stabilt. 
I loppet visade han vilken fin häst han är, han sitter instängd till sista biten och fullständigt flyger fram till andraplatsen när han väl kommer ut, så nära att det blev vinst. 
Vi har en väldigt bra häst utan tvekan, men vi får också jobba på att han mognar mera mentalt vilket inte är det enklaste. Precis allt har varit svårt med honom, från inridning och framåt. Dock har han lärt sig allt vartefter och vi hoppas så klart att även startboxmomentet ska sitta framöver. 
Se närmare kommentar under fliken (Starter &) Resultat).

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Gällande andelar i de nya hästarna från Irland; fuxen är helt slutsåld nu. I den bruna hingsten finns endast 1-2 andelar kvar (en är preliminärbokad).
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1