Dagbok

Stallets dagbok

Så var det ny vecka igen och sista veckan med tävlingsdag innan vårsäsongen. På söndag har vi tävlingar, men sedan blir det då lite uppehåll tills vårsäsongen startar upp med Bro Park den 12 april, Jägersro den 16e. 
Men för oss som jobbar med hästarna innebär det verkligen ingen lugn och ro, tvärtom så ska hästarna göra viktig uppträning inför säsongsstarten. Här är det väldigt individuellt, några ska vara redo direkt när tävlingarna börjar igen medan de som siktar mest på gräs eller har ett storloppsprogram kanske kommer starta igång några veckor senare. 
De hästar som har startat i vinter kommer däremot få en kortare vila nu vartefter de har tävlat färdigt för vintern innan de tränar vidare för våren. 
På söndag har vi tre starthästar och det är Sharp Eye, Snowfoot och High Max.

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Nu är den sista andelen såld i våra nyinköpta irländska hästar. Men det kommer nya chanser framöver att vara med som delägare och kanske också hänga med på auktionsresa vid inköpen om man tycker det är roligt. Det har varit väldigt lyckat och populärt att vara med och titta ut de hästar vi köper in, hänga med i processen redan från början.
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1