Dagbok

Stallets dagbok

Idag var sikten tillbaka efter gårdagens dimma, skönt att kunna se hästarna träna igen och speciellt som det idag mestadels var raskare träning som gällde. Är mycket nöjd med dagens snabbarbeten och även de som gick i raskare tempon, hästarna såg jättefina ut. 
Efter en period av sjuka hästar och sedan en väg tillbaka som tagit tid så hoppas vi på en riktigt bra höst nu för stallet. Det är många hästar som är på gång nu igen. 
Nu tävlar vi på söndag Bro Park, sedan nästa onsdag i Norge. I veckan efter är det tävlingar på Bro Park på onsdagen (den 27e) och därefter tävlingar både på Göteborg på lördagen (den 30e) och i Norge dagen efter (söndag den 1a). 
Mycket spännande att se fram emot! 
  

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Vi köpte på den svenska auktionen toppstammade stoet Sassari. Mamma Sea Race var högst rankade sto i Skandinavien som tvååring och som äldre häst tillhörde hon eliten med flea Listedplaceringar och storloppsvinster. I stammen finns idel topphästar, bl a är en av de bästa stona någonsin i Skandinavien Seaside Song syster till Sea Race.
    Med en pappa som Awtaad vars avkommor går som tåget ute i Europa kan knappast en stam för en svenskfödd häst vara bättre. När dessutom Awtaad är ansluten till Breedersserien så hon är med där så är det verkligen alla de bästa förutsättningarna. 
    Försäljningen av andelar är fullt igång och går fort eftersom det är ett verkligt fyndpris, men än finns ett par andelar kvar.  
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1