Dagbok

Stallets dagbok

Dagens tävlingar (det är ju i stort sett alltid galopp på onsdagar) avreds på Övrevoll traditionsenligt på deras nationaldag. Normalt sett är det alltid storlopp och gräs, men idag bara enklare lopp och dirttrack eftersom deras gräsbana inte är redo än.
Vi hade inga starthästar där, så vi hade en enklare dag idag. Planen var egentligen att vi skulle tävla där nästa vecka, men även den dagen har flyttats från gräs till dirttrack så vi stannar hemma och planerar om. 
Eftersom det är röd dag imorgon så var det redan idag startanmälan till på onsdag. Vi har fyra starthästar; Forty Love, Dharwin, High Max och Sharp Eye. För de två förstnämnda är det gräs som gäller och båda två har bara tävlat på dirttrack tidigare. 

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Nu finns det endast en andel kvar i Royalist! Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1