Dagbok

Stallets dagbok

Även idag var det plusgrader och tjällossningen är i full gång. Egentligen vore det bästa om det bara kunde fortsätta med plusgrader nu så all tjäle försvinner och det smälter undan. Men så tur har vi nog inte när det bara är mitten av februari än. Enligt väderprognosen ser det ut att bli kallare på nätterna igen till slutet av veckan.
I planen för hästarnas uppträning har jag räknat med att det kommer bli en kortare period där vi inte kan träna för fullt pga just tjällossning, så än så länge är det ingen fara med tidsschemat för att de ska vara redo. Att få hästarna ordentligt klara vid säsongsstart handlar nog mest om att vi vill få dirttracken preparerad och öppen så tidigt som möjligt innan årspremiären.

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Gällande andelar i de nya hästarna från Irland; fuxen är helt slutsåld nu. I den bruna hingsten finns endast 1-2 andelar kvar (en är preliminärbokad).
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1