Ungefär samma upplägg idag, extra tidig start och även igång med träningen så passa tidigt att hästarna hade tränat klart innan det blev för varmt. Det var blandade tempon där några tränade på raskare och andra lite lugnare samt allt däremellan. Hästarna såg jättefina ut.
Royalist har fram till nu helt hållit sig på rakbanan när han cantrat, men idag blev det premiär på dirttracken för honom. Han fick med sig både Fictional Science och Nash O´Nality som sällskap och det gick hur bra som helst. De höll sig i ganska lugnt tempo, men syftet var ju främst att Royalist skulle få en bra och positiv upplevelse av en ny bana. Det är så mycket roligt med de här unghästarna att se fram emot!
Vi har ju också Magically och hon har utvecklats massor, vi är väldigt nöjda med henne. Än så länge ligger hon en bra bit efter de andra tre, men det är just så det är med unghästar, de är på olika utvecklingsfaser och det får man anpassa sig efter men det kan också ändra sig fort.
Imorgon är det en lugnare dag för både oss och hästarna, det känns perfekt efter två mer intensiva träningsdagar.