Vilken bra dag det blev! Imponerande seger för Gold Streak och det var verkligen en stor glädje att se honom så fin. Jag blev faktiskt lite rörd när han gick över mål. Han är något helt extra och man kunde verkligen inte begära att han skulle prestera så här bra direkt när han inte startat sedan augusti i fjol och möter konkurrenter i full form.
Även övriga hästar var duktiga, Queens Legend var tvåa efter att ha legat sist största delen av loppet men hon avslutade starkt.
North Pacific provade 1600 meter, men det var tydligt att han ska hålla till på kortare distanser och nu kan vi helt fokusera på det och lägga hans plan för året efter det. Det som återstår för honom i testväg är att prova gräs som han ännu inte startat på. Men det var väldigt bra att ta det här loppet för att få svar om distansen och han var ändå fyra och plockade hem lite pengar. Sedan ska man också komma ihåg att han bar mer vikt än alla andra i loppet.
Shanghai Maglev gjorde årsdebut över för kort distans och han hängde inte alls med i tempot från början men avslutade bra och var inte ens i närheten av trött, han hade lagom kommit igång. Där fick vi väldigt positiv feedback av ridande Jacob (Johansen) och nu gäller endast långa lopp för honom framöver. Det här loppet var perfekt att komma igång med och få ett lopp i kroppen.
Det enda som inte var bra denna dag är dirttracken som helt uppenbarligen fortfarande inte är jämn eller rättvis. Det behövs nog ett större omtag i banskötseln om de ska få ordning på den och det hoppas vi ska ske omedelbart.
Jag har uppdaterat med kommentarer om dagens duktiga hästar och ni hittar det som vanligt under fliken (Starter &) Resultat!