Dagbok

Stallets dagbok

Först lite träning på morgonen, de flesta hästar hade ledig dag men Snowfoot och Timo Nurmos fick träna på och det gjorde de mycket bra båda två. 
Sedan tävlingar på lunchen och två starthästar. Beach Road One gjorde det godkänt, men vi ska klura lite på hur vi ska få ut lite mer av honom för känslan är att det finns där. 
Sedan kom Douze Points och om  vi var i det närmast chockade senast när han var tvåa så var en fin prestation den här gången mer förväntad. Dock blir man alltid lite osäker när en häst är så pass grön som han är, orutin har fällt många favoriter. Vi hade inte behövt vara oroliga, han bara drog ifrån övriga fältet och vann helt överlägset. Så himla roligt och jag gläds verkligen med ägarna som fått vänta på honom innan han börjat starta. Det eftersom han var liten när han kom som åring och behövt tiden på sig för att växa och utvecklas. 
Se närmare kommentarer om dagens hästar under fliken (Starter &) Resultat!

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Nu är den sista andelen såld i våra nyinköpta irländska hästar. Men det kommer nya chanser framöver att vara med som delägare och kanske också hänga med på auktionsresa vid inköpen om man tycker det är roligt. Det har varit väldigt lyckat och populärt att vara med och titta ut de hästar vi köper in, hänga med i processen redan från början.
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1