Dagbok

Stallets dagbok

Fodring kl 04.30 imorse och klockan 5 kunde vi börja släppa ut första turen i walkern och i hagen. Normalt sett brukar vi mocka klart hela stallet innan vi börjar rida, men idag var det prio på att få ut hästarna så tidigt som möjligt, så det blev ett kortare arbetspass inne i stallet medan hästarna i dagens första tur gjorde en första uppvärmning i walkern. 
Sedan följde då dagens träning som reds i blandade tempon med både raskare, mellan och lugnare tempon. Vi försökte också vara hyfsat effektiva mellan turerna så att det skulle rulla på bra med tanke på de snabbt stigande graderna. 
Skönt ändå att ha ridit klart sista turen så pass tidigt och därefter gjordes stallet och hästarna klara. 
Vid 12-tiden var det nästan 34 grader varmt och solen fullkomligt stekte. Men det verkar som att det ska bli något svalare nu framöver redan från imorgon och det är betydligt trevligare när man ska träna hästar. Är man på semester och kan hänga på stranden så är det så klart en helt annan sak.

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Nu finns endast en enda andel kvar i tvåårige Nash O´Nality som köptes för ett otroligt fyndpris!
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1