Dagbok

Stallets dagbok

Gårdagens starthästar mådde bra idag, om än lite trötta eftersom det blev väldigt sent innan de kunde få middag och vila jämfört med normalt. 
Lugn dag idag som ofta på onsdagar. Det var också startanmälan idag till på tisdag. Då startar Sandstorm igen och så gör Wayfarer en spännande start i storloppet Bro Park Trial som är för skandinavienfödda hästar som betalat alla insatser i Svenskt Derby. Nu blir det första starten över längre distans för honom och det ska intressant att se.

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Vi köpte på den svenska auktionen toppstammade stoet Sassari. Mamma Sea Race var högst rankade sto i Skandinavien som tvååring och som äldre häst tillhörde hon eliten med flera Listedplaceringar och storloppsvinster. I stammen finns idel topphästar, bl a är en av de bästa stona någonsin i Skandinavien syster till Sea Race, nämligen Seaside Song.
    Med en pappa som Awtaad vars avkommor går som tåget ute i Europa kan knappast en stam för en svenskfödd häst vara bättre. När dessutom Awtaad är ansluten till Breedersserien vilket betyder att hon är med där, då är det verkligen alla de bästa förutsättningarna. 
    Försäljningen av andelar är fullt igång och går fort eftersom det är ett verkligt fyndpris, men än finns ett par andelar kvar.  
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1