Dagbok

Stallets dagbok

Så var det sista dagen i maj, men faktiskt så har vi ju haft riktig högsommar nu ett tag, så pass längre att det känns mera som att vi är mitt i sommaren än att det rent datummässigt egentligen ska vara vår. 
Värmen gör att vi fortsätter med att börja extra tidigt och försöker ha ett bra schema för hagarna, walkern och ridningen för att hästarna ska slippa vara ute när det är som varmast. 
Träningen gick bra och även idag var den nya hästen ute och galopperade på rakbanan, lika duktig och imponerande idag som igår. Vår andra tvååring Shanghai Maglev gör snabba framsteg och ser så fin ut. Vi må bara ha två stycken tvååringar i år, men det är två toppfina hästar som vi verkligen ser fram emot att se vad de kan uträtta i år. 
Imorgon är det dags för tävlingar igen, då i Norge. Vi kommer åka tidigt imorgon för att vara framme tidigt på förmiddagen, tävlingarna börjar på kvällen. Jag har uppdaterat med kommentarer om deras chanser och ni hittar det som vanligt under fliken Starter (& Resultat).

Aktuellt

  • Vill du veta mer? +

    Nu är den sista andelen såld i våra nyinköpta irländska hästar. Men det kommer nya chanser framöver att vara med som delägare och kanske också hänga med på auktionsresa vid inköpen om man tycker det är roligt. Det har varit väldigt lyckat och populärt att vara med och titta ut de hästar vi köper in, hänga med i processen redan från början.
    Är du intresserad eller vill ha mer info?

    Välkommen att kontakta Caroline via e-post eller telefon för ytterligare information.

    Läs mer             Kontakta oss

  • 1
  • "Hos oss är det viktigt att alla känner sig delaktiga. Att ägarna får information om sina hästar är A och O"
    Caroline Malmborg Tränare
  • 1